ભાજપનું ‘મેરા પરિવાર, ભાજપા પરિવાર’ મહાઅભિયાન શરુ કરાવતા અમિત શાહ

આંતરરાષ્ટ્રીય ગુજરાત બિઝનેસ ભારત રાજનીતિ સમાચાર

ભારતીય જનતા પાર્ટી કાર્યકર્તાઓ આધારિત પાર્ટી હોવા ઉપરાંત વિશ્વની સહુથી મોટી રાજકીય પાર્ટી પણ છે. દેશના મોટાભાગના પરિવાર કે પછી પરિવારનો એક સભ્ય આજે ભાજપ સાથે જોડાયો છે. આવનારી લોકસભાની ચૂંટણીમાં ભારતીય જનતા પાર્ટીના આ વિશાળ પરિવાર માટે પક્ષ પ્રમુખ અમિત શાહે આજે એક મહાઅભિયાન ‘મેરા પરિવાર ભાજપા પરિવાર’ નો શુભારંભ આજે અમદાવાદ ખાતેથી કરાવ્યો હતો.

જો કે અમિત શાહ આ કાર્યક્રમની અધિકારીક શરૂઆત અમદાવાદની રાજપથ ક્લબની પાછળ આવેલા દીન દયાળ હોલથી કરાવ્યો હતો પરંતુ આ કાર્યક્રમના ભાગરૂપે તેઓ પોતાના નિવાસસ્થાને ભાજપનો ઝંડો પણ ફરકાવ્યો હતો.

મુખ્ય કાર્યક્રમમાં ગુજરાત પ્રદેશ ભાજપ અધ્યક્ષ જીતુભાઈ વાઘાણી, મુખ્યમંત્રી વિજય રૂપાણી તેમજ ઉપમુખ્યમંત્રી નીતિન પટેલ પણ હાજર રહ્યા હતા. આ ઉપરાંત આવનારી લોકસભાની ચૂંટણી માટે ભાજપના ગુજરાતના પ્રભારી ઓમ માથુર પણ આ કાર્યક્રમમાં જોડાયા હતા.

આ સમગ્ર મહાઅભિયાનનો મુખ્ય હેતુ દેશભરમાં ફેલાયેલા ભાજપ સમર્થકોને જોડવાનો અને તેમને આવનારી ચૂંટણીઓમાં વડાપ્રધાન નરેન્દ્ર મોદીને ફરીએકવાર દેશનું સુકાન સોંપવા માટે સમર્થનને મજબૂત પણે આગળ ફેલાવવા માટે પ્રોત્સાહિત કરવાનું છે.

આજથી 2 માર્ચ સુધી ચાલનારા આ મહાઅભિયાન દરમ્યાન ભાજપનો દરેક સમર્થક પોતાના ઘર પર ભાજપનો ઝંડો લહેરાવશે અથવાતો પોતાના કપડા પર ભાજપનો ઝંડો લગાવશે

કોપી રાઈટ રિઝર્વ.આપને આ લેખ કેવો લાગ્યો. તે કોમેન્ટ માં જરૂર લખો.આપના રોજિંદા જીવનનાં ઉપયોગી હોય તેવા લેખ, લાગણીસભર સ્ટોરી, બોલીવુડની ગપસપ, ધાર્મિક વાતો, ફૂડ તથા અન્ય રસપ્રદ માહિતીઓ મેળવવા માટે ગુજરાતીઓનું લોકપ્રિય તેજ ગુજરાતી.કોમ ન્યૂઝ રેગ્યુલર જોતાં રહો અને અમારા બધા ન્યૂઝ ડાયરેકટ મેળવવા 9909931560 પર મેસેજ કરવો.

Related Post

TejGujarati
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

7 thoughts on “ભાજપનું ‘મેરા પરિવાર, ભાજપા પરિવાર’ મહાઅભિયાન શરુ કરાવતા અમિત શાહ

 1. I wanted to write you this bit of note so as to thank you the moment again considering the precious knowledge you have shared on this site. It’s so seriously open-handed of people like you to grant extensively what a lot of people might have offered for sale as an e-book to generate some dough on their own, most notably now that you could possibly have done it in case you wanted. These points as well worked like a good way to be sure that other people online have a similar fervor like my own to learn a good deal more concerning this condition. I believe there are millions of more pleasant opportunities in the future for folks who scan your website.

 2. I happen to be writing to make you understand of the remarkable encounter my friend’s princess developed studying your webblog. She learned plenty of pieces, not to mention what it is like to possess a very effective teaching style to make other people with no trouble completely grasp a variety of multifaceted things. You truly surpassed my expected results. Thank you for displaying the precious, healthy, edifying and even fun tips on your topic to Lizeth.

 3. Thanks a lot for providing individuals with such a spectacular chance to read in detail from this website. It’s always so superb and also jam-packed with fun for me and my office peers to visit your web site particularly thrice in one week to read the newest tips you will have. And lastly, I am usually pleased considering the fantastic creative concepts you serve. Selected 4 facts on this page are rather the simplest I have ever had.

 4. I intended to post you this bit of remark so as to say thanks a lot once again for these great tactics you have featured above. It is certainly unbelievably open-handed of you to offer without restraint all many of us might have distributed for an e book to end up making some money for their own end, chiefly given that you might have tried it in case you considered necessary. These concepts in addition acted to become a fantastic way to understand that someone else have similar passion much like my personal own to learn whole lot more with reference to this matter. I think there are lots of more pleasurable periods in the future for folks who look into your blog.

 5. I just wanted to jot down a quick message in order to express gratitude to you for some of the precious techniques you are writing at this website. My rather long internet look up has now been rewarded with brilliant ideas to go over with my contacts. I ‘d tell you that most of us website visitors actually are unequivocally blessed to be in a perfect site with many lovely professionals with very beneficial concepts. I feel quite lucky to have seen your entire website and look forward to tons of more excellent times reading here. Thanks a lot once again for a lot of things.

 6. I would like to express my appreciation to this writer for rescuing me from this type of scenario. As a result of looking through the world-wide-web and meeting basics that were not beneficial, I believed my life was gone. Living without the presence of approaches to the problems you’ve sorted out by way of this post is a serious case, as well as ones which may have in a wrong way damaged my entire career if I hadn’t encountered your website. Your personal competence and kindness in handling all the pieces was very useful. I don’t know what I would have done if I had not discovered such a solution like this. I can also at this time look forward to my future. Thanks a lot very much for this specialized and results-oriented guide. I won’t be reluctant to refer your blog post to anybody who desires guidance about this issue.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *