ફિલ્મ રીવ્યુ : *સાહેબ* – વિસ્મય જગડ.

આંતરરાષ્ટ્રીય કલા સાહિત્ય ગુજરાત ટેક્નોલોજી બિઝનેસ ભારત મનોરંજન લાઇફ સ્ટાઇલ સમાચાર

ગુજરાતી ફિલ્મ જ્યારે સફળતા ના નવા શિખરો પાર કરી રહ્યા છે ત્યારે જ ગુજરાતી સિનેમા ના અવનવા અખતરા વચ્ચે અમુક ફિલ્મો દર્શકો નુ ધ્યાન ખેંચવા માટે સક્ષમ બની રહે છેં. અને આવી જ તાજેતરમાં આવેલી ઘણી ફિલ્મો જેમકે યશ સોની અને સીધ્ધાર્થ રાંદેરીયા ની “ચલ જીવી લઇએ”, ધ્વનિત ની ” સોર્ટ સર્કિટ” અને મલ્હાર ની “સાહેબ” તો ખરી જ.

તો આજે વાત કરીયે ” સાહેબ” ની.

શૈલેષ પ્રજાપતિ નીં મલ્હાર ઠાકર અને કિંજલ રાજપ્રીયા અભિનિત ફિલ્મ *સાહેબ* દર્શકો નુ ધ્યાન ખેંચવા માટે સફળ નીવડે એવી ફિલ્મ.

મલ્હાર ને ઘણી બધી ફિલ્મો માં મસ્તી ના રોલ માં જોયાં પછી ચોક્કસ પણે કહી શકાય કે મલ્હાર અહીં એક નેતા અથવા કહી શકાય કે વિદ્યાર્થી નેતા અને એથી પણ વધુ જાગૃત નાગરિક ની ભૂમિકા ભજવ્વા માં સફળ રહ્યો છે.

સીસ્ટમ સામે ની ન્યાય માટે ની લડાઈ, રાજકારણ નાં દાવપેચ અને પ્રજા ની જાગ્રુતતા વચ્ચે મલ્હાર અને કિંજલ નો પ્રણય ખુબજ સરસ રીતે દર્શાવવામાં આવ્યો છે.

આજ ની જાગૃત પ્રજા માટે મોટીવેશન અને ઈન્સપીરેશન પૂરૂ પાડે તેવી ફિલ્મ.

સરસ ડીરેકશન, મલ્હાર અને કિંજલ સાથે ના અન્ય સહ કલાકાર જેમકે અર્ચન ત્રિવેદી અને નિસર્ગ ત્રિવેદી ની એક્ટિંગ ઘણી સારી છે.

ફિલ્મ નો પ્લોટ આજ ના યુથ અને પ્રજા ને જાગ્રત થવા માટે અપીલ કરનારો છે.

ફિલ્મ માં ક્યાંક કોઈ ડાયલોગ કે પંચ ની કમી વર્તાય છે પણ ફિલ્મ ઓડીયન્સ ને પકડી રાખે તેવી છે. એક વાક્ય માં કહીએ તો સાહેબ “સાહેબ” એક વાર તો સિનેમાઘર માં જઈને જોવી જ રહી.વિસ્મય જગડ.

કોપી રાઈટ રિઝર્વ.આપને આ લેખ કેવો લાગ્યો. તે કોમેન્ટ માં જરૂર લખો.આપના રોજિંદા જીવનનાં ઉપયોગી હોય તેવા લેખ, લાગણીસભર સ્ટોરી, બોલીવુડની ગપસપ, ધાર્મિક વાતો, ફૂડ તથા અન્ય રસપ્રદ માહિતીઓ મેળવવા માટે ગુજરાતીઓનું લોકપ્રિય તેજ ગુજરાતી.કોમ ન્યૂઝ રેગ્યુલર જોતાં રહો અને અમારા બધા ન્યૂઝ ડાયરેકટ મેળવવા 9909931560 પર મેસેજ કરવો.

Related Post

TejGujarati
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

6 thoughts on “ફિલ્મ રીવ્યુ : *સાહેબ* – વિસ્મય જગડ.

 1. I am also commenting to make you know what a notable experience our child found using your web site. She figured out too many pieces, with the inclusion of what it’s like to have an excellent coaching character to have many people quite simply master various problematic things. You really exceeded my desires. Thank you for rendering the warm and friendly, trustworthy, educational and easy thoughts on your topic to Lizeth.

 2. I have to express my thanks to you for rescuing me from this type of incident. As a result of searching throughout the search engines and seeing ways which were not productive, I figured my entire life was over. Existing minus the answers to the issues you have solved by way of the guide is a critical case, and those that could have negatively damaged my career if I had not noticed your blog post. Your primary training and kindness in handling a lot of stuff was very useful. I’m not sure what I would have done if I had not encountered such a subject like this. I can at this point relish my future. Thanks a lot so much for your reliable and effective help. I won’t hesitate to endorse your web blog to anybody who ought to have guidance about this problem.

 3. I wanted to develop a word in order to thank you for some of the unique tips and tricks you are sharing on this website. My particularly long internet search has at the end of the day been recognized with pleasant points to exchange with my colleagues. I ‘d state that that most of us site visitors actually are truly lucky to dwell in a wonderful place with very many marvellous people with good hints. I feel quite grateful to have come across the site and look forward to many more cool minutes reading here. Thank you again for everything.

 4. I truly wanted to construct a quick note so as to say thanks to you for these nice points you are sharing here. My prolonged internet search has finally been paid with reliable strategies to write about with my classmates and friends. I ‘d say that most of us site visitors are extremely endowed to exist in a superb community with so many marvellous individuals with good pointers. I feel really lucky to have used the site and look forward to so many more amazing moments reading here. Thanks again for a lot of things.

 5. Needed to post you the little remark to finally say thank you again relating to the amazing advice you’ve shown above. It was quite remarkably open-handed of you to provide publicly what a number of us could have offered for sale for an ebook in order to make some bucks for themselves, most importantly given that you could possibly have done it if you desired. Those strategies likewise worked as a easy way to fully grasp some people have the identical fervor like my very own to understand whole lot more related to this matter. I am certain there are several more pleasurable sessions up front for people who look into your website.

 6. Needed to draft you that bit of note in order to say thank you over again considering the wonderful knowledge you’ve provided on this page. It has been quite incredibly generous with you to make freely all that most people might have marketed for an e book to help with making some bucks for themselves, principally given that you could have done it if you wanted. These tactics likewise served like the great way to be aware that most people have the same fervor really like mine to grasp much more in respect of this issue. Certainly there are some more pleasant instances up front for people who go through your site.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *