આજે અમદાવાદ ના આકાશ માં થનારી અવકાશી ધટના * ઈન્ટરનેશનલ સ્પેસ સ્ટેશન નું પસાર થવું * દિશા: ઉત્તર-પશ્ચિમ થી દક્ષિણ-પૂર્વ

આંતરરાષ્ટ્રીય ગુજરાત ટેક્નોલોજી ભારત મનોરંજન સમાચાર

તા.૧૨-૦૨-૨૦૧૯
* અમદાવાદ ના આકાશ માં થનારી અવકાશી ધટના
* ઈન્ટરનેશનલ સ્પેસ સ્ટેશન નું પસાર થવું
* દિશા: ઉત્તર-પશ્ચિમ થી દક્ષિણ-પૂર્વ

* સાંજે ૧૯:૦૮:૦૦ કલાકે, ઉત્તર-પશ્ચિમ દિશામાંથી ઈન્ટરનેશનલ સ્પેસ સ્ટેશન નામનું અવકાશી યાન, કે જેમાં કલ્પના ચાવલા અને સુનિતા વિલિયમ્સ રહેલ તે એક મોટા પ્રકાશિત તારા સ્વરૂપે આવતું દેખાશે.

* ૧૯:૧૦:૦૦ કલાકે આ અવકાશી યાન, બ્રહ્મમંડળ તારાસમુહ ની પશ્ચિમ બાજુથી આવી પહોંચશે અને મિથુન રાશિની પણ પશ્ચિમમાંથી પસાર થશે. આગળ નિર્ધારિત માર્ગ મુજબ, મૃગના આદ્રા તારાને અને શ્વાન મંડળના સૌથી વધુ ચમકતા વ્યાઘ્રને જાણે સ્પર્શ કરીને પૂર્વ બાજુથી પસાર થઈને ૧૯:૧૩:૪૭ દક્ષિણ-પૂર્વ તરફ ઓઝલ થતું જોવા મળશે.

* આ અવકાશી યાન પૃથ્વી થી સરેરાશ લગભગ ૪૦૦ કીમી ની ઊંચાઈ પર રહી ને પૃથ્વી ગોળ-ગોળ ફરયા કરે છે.

* આ યાન ૨૮૦૦૦ કીમી./ પ્રતિ કલાક (અઠ્ઠાવીસ હજાર) ની ગતિએ પૃથ્વી ને ચક્કર મારી રહ્યું છે.

* ૯૦ મિનિટમાં પૃથ્વી ને એક આંટો મારી લે છે, આવી રીતે ૨૪ કલાક માં કુલ ૧૬ વખત પૃથ્વી ને ફરે છે એટલે આ અવકાશી યાન માં રહેનાર અવકાશયાત્રીઓ ૨૪ કલાક માં ૧૬ વખત સૂર્યોદય અને સૂર્યાસ્ત નો અનુભવ કરે છે.

* આ યાન અમેરિકા (યુ.એસ.), રશિયા, યુરોપિયન સ્પેસ એજન્સી, જાપાન અને કેનેડા નું સંયુક્ત સાહસ છે.

* આ યાન ને તા.૨૦.૧૧.૧૯૯૮ ના રોજ બેઈકનુર કોસ્મોડ્રોમ, કઝાકિસ્તાન થી અવકાશ માં છોડવામાં આવ્યું છે.

* આપણે આ યાન ને નિહાળીશું ત્યારે તેમાં એક કેનેડીયન, એક રશિયન અને એક અમેરિકન મહિલા એમ મળીને કુલ ત્રણ અવકાશયાત્રીઓ છે. જેને આપણે આ સાથે રજુ ફોટો માં જોઇ શકીએ છીએ.

* આ અવકાશી ઘટના સમગ્ર થી નિહાળી શકાશે. સ્થળ પ્રમાણે, યાન અને તારાઓની relatively બદલાશે.

વધુ વિગત માટે:
સી.બી. મોઢવાડીયા
9427420044

Related Post

TejGujarati
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

6 thoughts on “આજે અમદાવાદ ના આકાશ માં થનારી અવકાશી ધટના * ઈન્ટરનેશનલ સ્પેસ સ્ટેશન નું પસાર થવું * દિશા: ઉત્તર-પશ્ચિમ થી દક્ષિણ-પૂર્વ

 1. I and my buddies came following the best techniques on your web site and then immediately I had a terrible suspicion I never expressed respect to the web blog owner for those secrets. All of the boys were definitely for this reason thrilled to read through all of them and have now in truth been having fun with these things. I appreciate you for truly being simply kind and also for selecting certain extraordinary subject areas millions of individuals are really desirous to learn about. My honest regret for not saying thanks to earlier.

 2. I and also my pals came following the nice items located on the blog then suddenly came up with a terrible suspicion I never expressed respect to the website owner for those techniques. My young boys had been absolutely happy to learn all of them and have quite simply been making the most of those things. I appreciate you for truly being simply helpful and also for going for this kind of fine themes millions of individuals are really desirous to know about. My very own honest apologies for not expressing appreciation to you sooner.

 3. I would like to express thanks to the writer just for rescuing me from this particular instance. Because of exploring through the search engines and obtaining recommendations that were not pleasant, I figured my life was done. Living without the answers to the problems you have solved all through your entire report is a crucial case, and the ones that would have in a wrong way damaged my career if I had not come across your website. Your own personal understanding and kindness in controlling all the details was very useful. I am not sure what I would have done if I hadn’t come across such a step like this. I can also at this moment look ahead to my future. Thanks a lot very much for this high quality and results-oriented guide. I will not hesitate to suggest the website to any person who should get guide on this problem.

 4. Thank you for your own work on this web site. Gloria loves engaging in internet research and it’s really obvious why. Most people hear all of the dynamic mode you present invaluable tips and hints via the web blog and as well welcome participation from other ones on that area of interest plus my princess is undoubtedly becoming educated a lot. Take pleasure in the rest of the year. Your conducting a first class job.

 5. I have to express my appreciation to you just for rescuing me from this type of challenge. Just after surfing around throughout the internet and finding principles which are not helpful, I figured my life was well over. Existing without the presence of approaches to the difficulties you’ve fixed by way of the website is a crucial case, and the ones which might have in a wrong way damaged my career if I had not come across your web page. Your own skills and kindness in dealing with every aspect was tremendous. I’m not sure what I would’ve done if I hadn’t come upon such a subject like this. It’s possible to at this time relish my future. Thanks for your time so much for your specialized and results-oriented help. I will not hesitate to recommend your blog post to anyone who needs care on this matter.

 6. I intended to write you that little bit of note just to thank you very much again over the exceptional principles you’ve shown in this case. This is certainly incredibly open-handed of people like you to offer unhampered just what most of us might have sold for an e-book to help make some cash on their own, mostly given that you might have tried it in the event you desired. Those secrets also acted to be a easy way to be certain that other people have a similar desire just as my personal own to know the truth whole lot more concerning this problem. Certainly there are lots of more pleasurable opportunities in the future for many who looked at your site.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *