પોતાના પિતાને એક સહી માટે લાચાર અને પરેશાન થતાં જોઈને દિકરી બની ગઈ કલેક્ટર.

આંતરરાષ્ટ્રીય કલા સાહિત્ય ગુજરાત ટેક્નોલોજી બિઝનેસ ભારત લાઇફ સ્ટાઇલ સમાચાર

થોડા સમય પહેલાની વાત છે, મહારાષ્ટ્રના સોલાપુર જીલ્લામાં એક કિસાન સરકારી ઓફિસોમાં પોતાના કાગળોમાં સહી કરાવવા માટે ઉપર થી લઈને નીચે સુધી ભાગદોડ કરી રહ્યો હતો. ત્યારે એ કિસાનની દીકરી રોહિણી ભાજીભાકરે તેને પુછ્યું કે, “તમે આ શું કરી રહ્યા છો? તમારે આટલી પરેશાની કેમ ઉઠાવવી પડી રહી છે? સામાન્ય વ્યક્તિની પરેશાનીઓ દૂર થાય તેની જવાબદારી કોની છે?”

ત્યારે એ દિકરીના મગજમાં આ વાત ચડી ગઈ અને તેણે નક્કી કરી લીધું કે મોટા થઈને કલેક્ટર બનવું છે અને બધાની પરેશાની દૂર કરવી છે. એ સમયે સરકાર દ્વારા કિસાનોને લાભ માટેની જાહેરાત કરવામાં આવી હતી. એ સમયે રોહિણી ૯ વર્ષની હતી અને પોતાના પિતાને આ લાભ પ્રાપ્ત કરવા માટે સંઘર્ષ કરતાં જોઈ રહી હતી.

આ ઘટનાના ૨૩ વર્ષ બાદ IAS અધિકારી રોહિણી તામિલનાડુંના સલેમ જિલ્લામાંથી પહેલી મહિલા કલેક્ટર બની હતી. પોતાની પ્રશાસનિક ક્ષમતાઓની સાથે સાથે આ મરાઠી રોહિણી ભાજીભાકરે પોતાની બોલચાલ અને ભાષામાં પણ સુધારો કરીને મદુરાઇ જીલ્લામાં તામિલ પણ બોલી લે છે.

સલેમ જીલ્લાને ૧૭૦ પુરુષ કલેક્ટર બાદ પહેલી મહિલા કલેક્ટર મળી છે. રોહિણી આ વાત પર ગર્વ મહેસુસ કરે છે અને જૂની વાતોને યાદ કરીને જણાવે છે કે, મારા પિતાજીને પરેશાન થતાં જોઈ અને હું એક સરકારી નોકર બનવા અને સાર્વજનિક સેવા પર ધ્યાન આપવા માટે પ્રેરિત થઈ હતી.

૩૨ વર્ષની રોહિણી ભાજીભાકર મદુરાઇ જિલ્લાના ગ્રામીણ વિકાસ એજેંસીના કલેક્ટર અને પરિયોજના અધિકારીના પદ પર નિયુકત કરવામાં આવી હતી. ત્યારબાદ તેમણે IPS અધિકારી વિજેન્દ્ર બિદારી સાથે લગ્ન કરી લીધા હતા. તેમનાં કામની લોકોએ ખૂબ પ્રશંસા કરી હતી. રોહિણીએ કહ્યું હતું કે, મે સરકારી સ્કૂલમાં અભ્યાસ કર્યો છે અને મારૂ એંજીન્યરિંગનો અભ્યાસ એક સરકારી કોલેજમાં થયેલ છે. તેઓ જણાવે છે કે સિવિલ સેવાની પરીક્ષા માટે તેઓએ કોઈ વધારનું કોચિંગ લીધેલું ન હતું. તેમને અનુભવ પરથી વિશ્વાસ હતો કે સરકારી સ્કૂલમાં સારા શિક્ષકો છે પરંતુ પાયાની જરૂરિયાતોમાં કમી છે.

જિલ્લાની પ્રથમ મહિલા કલેક્ટર બનવાની સાથે સાથે ઘણી જવાબદારીઓ પણ તેમનાં શિરે આવે છે. આ સિવાય તેઓ કહે છે કે હું આ વાતને મહિલા સશક્તિકરણના રૂપમાં જોઉ છુ અને વિશ્વાસ છે કે લોકો મારી સાથે હળીમળીને કામ કરશે. જ્યારે મે મારા પિતાને જણાવ્યુ કે હું કલેક્ટર બનવા માંગુ છુ તો તેમણે જણાવેલ કે મારી સલાહ છે કે તું જ્યારે એક કલેક્ટર બની જાય તો લોકોને હંમેશા સાથે લઈને ચાલવું.કેડીભટ્ટ.પ્રેમ નો પાસવર્ડ.

Related Post

TejGujarati
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

8 thoughts on “પોતાના પિતાને એક સહી માટે લાચાર અને પરેશાન થતાં જોઈને દિકરી બની ગઈ કલેક્ટર.

 1. આવા સરસ મજાના લેખ દ્વારા દુનિયા અને દુનિયાદારીની જાણકારી આપવા, પ્રસાર કરવા મા. શ્રી KD ભટ્ટજીની ટીમ ને દિલ થી વંદન, સ્પંદન, અભિનંદન

 2. Needed to draft you the little bit of observation so as to thank you so much the moment again for these nice strategies you have contributed in this case. This is simply wonderfully generous with people like you to make publicly just what a lot of people could possibly have offered for an electronic book to help with making some profit for themselves, most notably now that you could possibly have done it in the event you desired. Those basics also served like a easy way to know that someone else have a similar dreams just like my personal own to understand way more on the subject of this condition. I am certain there are numerous more fun periods in the future for individuals who see your site.

 3. I am only commenting to let you know what a perfect discovery my friend’s princess found visiting your site. She noticed plenty of details, including what it is like to have an excellent giving mood to have other individuals with no trouble fully grasp specific advanced topics. You actually exceeded our expected results. Many thanks for presenting the interesting, trusted, edifying and easy tips on your topic to Evelyn.

 4. Thank you so much for giving everyone such a splendid opportunity to read articles and blog posts from here. It can be so awesome and also full of a great time for me and my office colleagues to visit your web site a minimum of three times in a week to read the fresh things you have. And of course, I’m so certainly impressed with the powerful principles you serve. Certain 3 facts in this article are unquestionably the most impressive we have all had.

 5. I and also my friends have already been reviewing the best recommendations on your web page then the sudden came up with an awful feeling I had not expressed respect to the blog owner for those tips. All of the young boys happened to be certainly very interested to read them and have now pretty much been having fun with those things. Many thanks for simply being considerably kind and for using this form of nice topics most people are really desirous to be informed on. Our honest apologies for not expressing gratitude to earlier.

 6. I simply wanted to appreciate you once more. I do not know the things I would have accomplished in the absence of those smart ideas discussed by you over my theme. Previously it was a real distressing matter in my circumstances, nevertheless finding out the very skilled style you dealt with that made me to leap over delight. Now i’m grateful for this information and even pray you comprehend what a great job that you are carrying out instructing many others by way of your blog post. More than likely you’ve never encountered any of us.

 7. I truly wanted to make a note to express gratitude to you for the awesome information you are writing at this site. My time consuming internet research has finally been honored with pleasant facts and strategies to exchange with my visitors. I ‘d tell you that many of us readers actually are extremely lucky to exist in a great site with so many brilliant professionals with useful tactics. I feel very blessed to have discovered the web site and look forward to tons of more awesome times reading here. Thank you once again for all the details.

 8. I wanted to jot down a simple comment to say thanks to you for all of the splendid secrets you are sharing on this site. My time consuming internet research has now been recognized with wonderful concept to share with my pals. I would admit that we visitors actually are truly lucky to exist in a fabulous place with very many awesome individuals with good things. I feel truly blessed to have used your entire web site and look forward to many more exciting moments reading here. Thank you once more for everything.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *