મનો દિવ્યાંગ બાળકો માટે યોજાયેલ ડાન્સ કોમ્પીટીશન.

કલા સાહિત્ય ગુજરાત ટેક્નોલોજી બિઝનેસ ભારત મનોરંજન રમત જગત લાઇફ સ્ટાઇલ સમાચાર

આજ રોજ શહેરના ટાગોર હોલમાં સોસાયટી ફોર ધ વેલફેર ઓફ ધ મેન્ટલી રીટૉડેડ દ્વારા શહેરની ૩૦ જેટલી શાળાના ૬૦૦ જેટલા મનો દિવ્યાંગ બાળકો અને ૫૦ જેટલા સ્પેશ્યલ શિક્ષકો માટે ડાન્સ કોમ્પિટિશન યોજાઈ હતી.આ હરીફાઈ બે ગ્રુપમાં યોજાઈ હતી. પ્રથમ ગ્રુપમાં ૧૮ વર્ષથી નીચેની ઉંમરના દિવ્યાંગ બાળકો તથા તેમના શિક્ષકોએ ભાગ લીધો હતો. નાટક,ગરબો,બોલિવુડ ડાન્સ,વ્યસનમુક્તિ થીમ,રક્ત ચરિત્ર થીમ,ધાર્મિક ડાન્સ જેવી કૃતિ ઓ રજૂ કરાઈ હતી. જેમાં આ સંસ્થાઓ વિજેતા બની હતી.

—મનો દિવ્યાંગ-અ-ગ્રુપ:

૧)નવજીવન

૨)અંધજન મંડળ

૩)ન્યૂ વે

૪)સોપાન

૫)હેલ્થ એન્ડ કેર

—શિક્ષક-ક-ગ્રુપ:

૧) ઉત્થાન

૨) ન્યૂ વે

બીજા ગ્રુપમાં ૧૮ વર્ષથી ઉપરની ઉંમરના દિવ્યાંગ બાળકોએ પોતાની કૃતિ રજૂ કરી હતી. જેમાં શિવ તાંડવ,ચારધામ થીમ,બેટી બચાવો થીમ,સ્વચ્છતા થીમ જેવી કૃતિઓ રજૂ કરાઈ હતી. જેમાં આ સંસ્થાઓ વિજેતા બની હતી. સાથે એવોર્ડ ફંક્શન પણ યોજાયેલ અને આ મુજબની વ્યક્તિઓને એવોર્ડ આપ્યા હતા.

—મનો દિવ્યાંગ-બ-ગ્રુપ:

૧)ઉત્થાન

૨)ઉમંગ

૩)બી એમ

૪)બ્લુ રોઝ

૫)આસ્થા

—એવોર્ડ ગ્રુપ:

૧) શ્રેષ્ઠ સ્પે. શિક્ષક-શ્રી નિમેષ અધ્યારૂ

૨) શ્રેષ્ઠ સંચાલક-ડૉ.ભરત ભગત

૩) શ્રેષ્ઠ કેર ટેકર- શ્રી વિષ્ણુ રબારી

૪) શ્રેષ્ઠ સેવા સહાયક- શ્રી મુકેશ ગોસ્વામી

૫) શ્રેષ્ઠ લેખન સ્પર્ધક- શ્રી કૃતિકા પ્રજાપતિ.

ભાગ લેનાર દરેક સ્પર્ધકને ફૂડ પેકેટ-શિલ્ડ-ટીશટૅ આપવામાં આવેલ.

જજ તરીકે સંગીતાબેન અને વિભૂતિબેન સેવા આપેલ. મુખ્ય મહેમાન USA સ્થિત જય પટેલ,ચંપાબેન પટેલ અને કમળા બેન પટેલ હાજર રહ્યા હતા.આ પ્રેસ નોટ ને કવરેજ આપવા વિનંતી છે. – નિલેષ પંચાલ.

કોપી રાઈટ રિઝર્વ.આપને આ લેખ કેવો લાગ્યો. તે કોમેન્ટ માં જરૂર લખો.આપના રોજિંદા જીવનનાં ઉપયોગી હોય તેવા લેખ, લાગણીસભર સ્ટોરી, બોલીવુડની ગપસપ, ધાર્મિક વાતો, ફૂડ તથા અન્ય રસપ્રદ માહિતીઓ મેળવવા માટે ગુજરાતીઓનું લોકપ્રિય તેજ ગુજરાતી.કોમ ન્યૂઝ રેગ્યુલર જોતાં રહો અને અમારા બધા ન્યૂઝ ડાયરેકટ મેળવવા 9909931560 પર મેસેજ કરવો.

Related Post

TejGujarati
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

7 thoughts on “મનો દિવ્યાંગ બાળકો માટે યોજાયેલ ડાન્સ કોમ્પીટીશન.

 1. A lot of thanks for your own work on this website. My mum takes pleasure in working on investigations and it is easy to understand why. We hear all about the powerful means you make advantageous things on this blog and therefore improve response from website visitors on this area of interest while our favorite simple princess has been becoming educated a lot. Have fun with the remaining portion of the year. You’re the one doing a remarkable job.

 2. Thanks so much for giving everyone a very remarkable chance to read in detail from this web site. It really is very great and jam-packed with a great time for me and my office fellow workers to search your blog the equivalent of three times in one week to study the newest stuff you have got. And lastly, I’m so at all times pleased concerning the awesome ideas you give. Certain 4 points in this article are really the most impressive I have had.

 3. A lot of thanks for each of your hard work on this site. My aunt really likes setting aside time for investigations and it’s simple to grasp why. Most of us know all regarding the powerful mode you produce powerful guidelines through the website and as well as recommend response from website visitors on this article then my child is now learning so much. Take pleasure in the rest of the year. You’re conducting a great job.

 4. I want to show my passion for your kind-heartedness in support of people who really want help on the area. Your personal commitment to getting the solution throughout appeared to be especially informative and has continually empowered folks much like me to get to their targets. This valuable instruction means a great deal a person like me and a whole lot more to my office colleagues. Best wishes; from everyone of us.

 5. I definitely wanted to develop a simple word to be able to say thanks to you for all the magnificent ways you are showing on this website. My time consuming internet investigation has now been honored with brilliant tips to exchange with my companions. I ‘d repeat that we website visitors actually are very much fortunate to exist in a useful website with so many outstanding professionals with useful secrets. I feel truly blessed to have come across your webpage and look forward to really more exciting minutes reading here. Thanks again for a lot of things.

 6. I wish to express my thanks to you for bailing me out of such a problem. After exploring through the internet and getting recommendations which were not helpful, I figured my entire life was well over. Living without the presence of strategies to the difficulties you have resolved all through your good article is a serious case, and the kind that would have in a negative way affected my career if I hadn’t come across the blog. Your personal talents and kindness in dealing with the whole lot was tremendous. I am not sure what I would have done if I had not discovered such a stuff like this. I’m able to at this point look forward to my future. Thanks for your time so much for this professional and effective help. I won’t hesitate to endorse your blog post to anybody who should receive counselling about this situation.

 7. My wife and i were absolutely thrilled Ervin managed to deal with his basic research through your ideas he acquired in your web pages. It is now and again perplexing to simply possibly be giving freely solutions which the rest might have been making money from. And we also see we’ve got the blog owner to give thanks to for this. These illustrations you have made, the simple site navigation, the relationships your site make it possible to promote – it’s everything fabulous, and it is leading our son in addition to our family understand the situation is satisfying, and that’s extremely essential. Thanks for all!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *