છોકરી એ સગા ભાઈ સાથે લગ્ન કર્યા, કારણ વાંચીને ચક્કર આવી જશે

આંતરરાષ્ટ્રીય કલા સાહિત્ય ગુજરાત બિઝનેસ ભારત લાઇફ સ્ટાઇલ વિશેષ સમાચાર

મિત્રો આપણા દેશ માં ઘણા લોકો એવા છે જેમને વિદેશ માં જઈને વસવાટ કરવાનો ખૂબ જ ગાંડો શોખ હોય છે. એટલે લોકો ઘણા પૈસા ખર્ચીને ભણવા માટે ચાલ્યા જાય છે. કેટલાક નોકરી કરવા માટે ચાલ્યા જાય છે. કેટલાક લોકો તો લગ્ન પણ કરી લે છે. મિત્રો આ બધું તો ઠીક પરંતુ કોઈ બહેન વિદેશ માં વસવા માટે પોતાના જ સગા ભાઈ સાથે લગ્ન કરી લે તે શું શક્ય છે ? મિત્રો આવું થયું છે.

પંજાબ માં ભટીન્ડા નામ નું એક ગામ છે. જ્યાં એક બલીયાવાલી કરીને ગામડું છે. જ્યાં રહે છે અમરદીપ કૌર જેને ખૂબ જ ઈચ્છા હતી કે તે ઓસ્ટ્રેલિયા જઈને રહે. તે પોતાના માં, પિતા, નેની અને બે ભાઈઓ સાથે રહેતી હતી. એક ભાઈ નું નામ છે મનદીપ સિંહ. જેને પણ ઓસ્ટ્રેલિયા જઈને વસવાટ કરવાનો ખૂબ જ શોખ હતો.

પરિવાર ના લોકોએ પણ તેની ઈચ્છા પુરી કરવા તેની સાથે હતા. અમરદીપે ગુરુદ્વારા માં જઈને પોતાના ભાઈ મનદીપ સાથે લગ્ન કરી લીધા. લગ્ન નકલી હતા. હવે તેઓ ને વિઝા કઢાવવા માં પણ પ્રોબ્લેમ્સ ઉભી થઇ. તેથી તેમને પોતાના કોઈ સગા નો પાસપોર્ટ વાપરવાનું નક્કી કર્યું. તે પાસપોર્ટ હતો રણવીર કૌર નો જે તેમની બહેન લાગતી હતી. નકલી વિઝા બનાવ્યો.

અમરદીપ ત્યાં પહોંચી ગઈ અને તેને નોકરી પણ મળી ગઈ. થોડા દિવસો પછી રણવીર કૌર ને ખબર પડી કે તેના પાસપોર્ટ નો ખોટો ઉપયોગ થયો છે. રણવીર કૌર પહોંચી પોલીસ સ્ટેશન અને તેણે પોતાના સગા માં થતી બહેન ના બધા જ ખોટા કામો જણાવ્યા. પોલીસે બધી માહિતી લીધી તો ખબર પડી કે અમરદીપે વિદેશ જવા માટે પોતાના જ ભાઈ સાથે લગ્ન કર્યા. પોલીસ હજુ આ મામલે વધારે તપાસ કરી રહી છે. વિદેશ જવા માટે કોઈ પોતાના ભાઈ સાથે લગન કરી શકે છે તે ખૂબ જ આશ્ચર્ય જનક વાત છે.

Related Post

TejGujarati
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

8 thoughts on “છોકરી એ સગા ભાઈ સાથે લગ્ન કર્યા, કારણ વાંચીને ચક્કર આવી જશે

 1. I have to show some thanks to you just for rescuing me from such a problem. Because of surfing throughout the the net and coming across advice that were not beneficial, I was thinking my life was done. Being alive without the presence of approaches to the difficulties you’ve solved through your good article content is a critical case, and the kind that might have in a negative way damaged my career if I had not come across your web site. Your knowledge and kindness in taking care of all the stuff was precious. I’m not sure what I would have done if I had not discovered such a subject like this. I am able to now relish my future. Thanks so much for your high quality and results-oriented guide. I will not hesitate to endorse your blog post to anyone who wants and needs support on this area.

 2. I as well as my guys appeared to be studying the good secrets and techniques found on the website and so the sudden came up with a terrible suspicion I never expressed respect to the web site owner for those secrets. Most of the guys were certainly excited to study all of them and have in effect in actuality been using those things. Thank you for really being considerably thoughtful and for opting for varieties of fabulous tips millions of individuals are really desirous to be aware of. My personal honest apologies for not expressing appreciation to earlier.

 3. I not to mention my buddies came analyzing the great solutions located on the blog then before long I had an awful feeling I had not expressed respect to the website owner for those techniques. My women are already so joyful to study them and now have really been enjoying them. Many thanks for really being considerably accommodating and then for opting for varieties of impressive guides millions of individuals are really desirous to learn about. My very own sincere apologies for not expressing gratitude to sooner.

 4. Thank you a lot for giving everyone remarkably superb possiblity to read from this website. It is always so pleasing plus stuffed with a good time for me and my office fellow workers to visit your blog not less than 3 times every week to study the newest issues you have got. And of course, we’re always pleased with all the fabulous knowledge served by you. Some two facts on this page are really the best we’ve had.

 5. I am glad for writing to make you be aware of what a fine discovery my child developed going through your site. She learned several details, not to mention what it is like to possess an awesome coaching nature to have others smoothly learn about a number of problematic subject matter. You actually exceeded our desires. Many thanks for offering those effective, trustworthy, explanatory and even easy thoughts on your topic to Kate.

 6. I wish to show some appreciation to this writer for bailing me out of this type of dilemma. Because of browsing through the internet and finding ways which were not beneficial, I assumed my entire life was done. Existing without the presence of solutions to the problems you have solved through your short post is a crucial case, and those which may have in a wrong way damaged my career if I hadn’t encountered the blog. Your understanding and kindness in touching everything was excellent. I don’t know what I would have done if I hadn’t come upon such a thing like this. It’s possible to at this moment look ahead to my future. Thanks a lot very much for your specialized and results-oriented help. I won’t hesitate to suggest the blog to anyone who should receive tips about this matter.

 7. I together with my pals were actually reviewing the excellent recommendations found on your website and then all of the sudden came up with an awful feeling I never thanked the blog owner for those tips. The boys were definitely so thrilled to read them and have clearly been loving these things. Thanks for simply being quite helpful and then for selecting varieties of brilliant resources millions of individuals are really needing to discover. Our sincere apologies for not expressing appreciation to you sooner.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *